• Home
  • Odwierty pod pompy ciepła

Odwierty pod pompy ciepła

Pompy ciepła możemy podzielić na 3 główne rodzaje: pompy ciepła gruntowe, pompy wodne i powietrzne. W przypadku pompy ciepła gruntowej źródłem ciepła - jak sama nazwa wskazuje - jest grunt. Pompy te wykorzystuje się zarówno do ogrzewania domu, jak i ogrzania zbiornika wody użytkowej. Możemy w nich wykorzystać wymiennik poziomy lub pionowy.

W przypadku zastosowania wymiennika poziomego musimy mieć do dyspozycji dużą powierzchnię działki. Gdy jednak mierzymy się z niewielką działką pozostaje nam zastosować wymiennik pionowy - w takim przypadku z pomocą przychodzą pionowe odwierty pod pompy ciepła. Odwierty takie nierzadko przekraczają 100 m, co nie stanowi dla nas problemu, gdyż mamy możliwość wwiercenia się w wiemię aż do 150 m.

Tak głębokie odwierte wypełnione są płuczkiem, czyli specjalnym środkiem umożliwiającym swobodne przepływanie cieczy chłodzącej przez rurki umieszczone w odwiertach.

Odwierty pod pompy ciepła muszą być projektowane z uwzględnieniem specyfiki terenu oraz zapotrzebowania na ciepło w budynku, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy pomogą dobrać optymalne rozwiązanie.